back

Stawka godzinowa czy stała?

subject

W jaki sposób ustalasz cenę swojej usługi lub produktu? Czy jest to kwota, która jest wyliczana na podstawie czasu pracy (i kosztów materiałów), z angielskiego znana jako “time and material”, czy wyceniasz koszt realizacji biorąc pod uwagę inne parametry? Które podejście jest lepsze dla Ciebie, optymalne dla klienta i nie pociąga za sobą ryzyka poniesienia strat? Kwestia ta jest zasadnicza i dotyka każdego rodzaju przedsiębiorstwo, które świadczy usługi, a i pewnie większość tych, które dostarczają produkty. Już wielokrotnie dyskutowałem na ten temat z Bartkiem z reprezentuj.com, który podesłał mi następujący materiał: https://www.creativesparks.pl/finanse/dlaczego-warto-pozegnac-stawke-godzinowa

Osobiście jestem zwolennikiem stawki godzinowej, gdzie jeszcze przed rozpoczęciem prac dokonuję estymacji czasowej. Na tej podstawie tworzę podgląd na wymagany budżet projektu. Ponieważ jest to jedynie estymacja, mam swobodę w realizacji- w przypadku, gdy klient będzie chciał dokonywać zmian w trakcie lub jakieś rzeczy zajmą więcej czasu, niż przewidywałem, dodatkowy czas zostanie naliczony klientowi. W przypadku, gdy projekt zostanie zrealizowany szybciej- otrzymuje on zrealizowany projekt za niższą cenę. Czy ja tracę w przypadku, gdy projekt zostanie zrealizowany szybciej? Wątpię, ponieważ zadowolony klient to klient, który wraca, a stały klient to najlepszy klient na świecie. Z drugiej strony, gdy jednak coś będzie szło nie tak, mam zabezpieczoną sytuację, że za nadmiarowe prace zostanę wynagrodzony, chociaż taka opcja jest niekomfortowa zarówno dla klienta jak i dla mnie. Nie ma nic przyjemnego w dostarczaniu złych wieści, w szczególności tych dotyczących finansów.

Na koszt roboczogodziny wchodzi nie tylko koszt pracownika wraz z marżą (i adekwatnymi podatkami). W moim przypadku znajdzie się tam także koszt zarządzania projektem, utrzymania i pomocy technicznej, a także innych elementów, które wchodzą w skład projektu. Dlatego jest dla mnie bardzo ważne poznać dobrze projekt. W innym przypadku “kalkulator stawki”, który stworzyłem okazuje się mało użyteczny, a kwota, którą mogę podać jest oparta na wróżeniu z fusów.

Czy stawka godzinowa jest zła? Autor tekstu załączonego powyżej twierdzi, że tak, ponieważ nie pozwala zarabiać więcej. Moim zdaniem najlepszym sposobem zwiększenia przychodów to po prostu skalowanie. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest ono trudne w realizacji, a w niektórych sytuacjach nawet niemożliwe (np. przypadku rękodzieła czy prac artystycznych). Moją maksyma brzmi: coś jest dokładnie tyle warte ile ktoś jest w stanie za to zapłacić i dokładnie tyle, za ile ktoś jest w stanie to sprzedać.

Czy Ty rozliczasz się godzinowo? Na jakie problemy natrafiasz przy tworzeniu oferty?


Oprogramowaniem zajmuję się profesjonalnie od ponad 10 lat. Prowadzę software house, w którym staram się skupiać przede wszystkim na MVP dla małych i średnich oraz tych, którzy dopiero zaczynają. Bywam cyfrowym nomadem choć turystyka nie jest moim zainteresowaniem. Lubię niekomfortowe sytuacje, poznawać nowe oraz dzielić się tym co dobre. Między innymi tak powstał zielonogórski OpenCoffee. Nic na siłę.

Skopiowano do schowka!

Website update available. Click button below to reload into latest version.

Nasza strona używa cookies. Więcej na temat przetwarzania danych dowiesz się w naszej polityce prywatności.