back

Minimalizowanie kosztów firmowych związanych z przewalutowaniem

subject

Świat zrobił się mały i posiadanie zagranicznego klienta albo podwykonawcy nie jest już rzeczą niespotykaną. Jeżeli posiadamy podwykonawcę za granicą oznacza to jedną z dwóch rzeczy: jest tańszy niż krajowi specjaliści, albo oferuje coś, czego na lokalnym rynku nie ma. W drugą stronę, tj. gdy to my jesteśmy usługobiorcami/dostawcami oznacza to dokładnie to samo.

Jeżeli chodzi o “tańszy” albo “lepiej płatny”, sytuacja z walutą, w której się rozliczamy pozostaje kluczowym elementem i mam tu na myśli jej kurs. Poza 5% spreadem walutowym nierzadko przychodzi zapłacić jeszcze prowizję dla banku. I tak z lukratywnego kontraktu procenty uciekają, a przy odpowiednich kwotach te procenty od procentów mogą oznaczać niechudą różnicę.

Ponieważ sam jestem w sytuacji, w której jestem zmuszony operować na czterech walutach, podsyłam, najprawdopodobniej, oczywiste i najprostsze mechanizmy, które w sposób absolutnie legalny zminimalizują choć odrobinę koszty związane z transferami międzynarodowymi i przewalutowaniem.

Po pierwsze, jeżeli jesteśmy zmuszeni dokonać transferu za pomocą banku, niech odbędzie się to z konta walutowego. Wtedy dokładnie wiemy ile zostanie zapłacone. W przypadku, gdybyśmy np. płacili z konta prowadzonego w PLN na rachunek odbiorcy prowadzony w GBP może dojść do podwójnego przewalutowania (PLN->USD->GBP). Gdy sami zapewnimy odpowiednie środki w stosownej walucie ten problem znika.

Po drugie, jak tylko to możliwe, skorzystajmy z pośrednika, który za niewielką opłatą dokona transferu i przewalutowania (niekiedy po całkiem przyzwoitym kursie). Takimi pośrednikami są e-kantory albo serwisy płatności internetowej. Tutaj bardzo krótka lista znanych mi rozwiązań:

  • transferwise.com - z tym mam największe doświadczenie i póki co nie napotkałem na żadne problemy. Najdłużej zajmuje utworzenie konta biznesowego oraz jego weryfikacja, jednak po przebrnięciu przez te procedury, transfer zazwyczaj zamyka się w 48 godzinach.
  • transfergo.com - podobnie jak w transferwise.
  • cinkciarz.pl - nie będę ukrywać, nigdy nie korzystałem z usług cinkciarza. Jednak odwiedziła nas swego czasu Daria, która na pewno podpowie i podsunie odpowiednie rozwiązania (zapraszam po kontakt).

Jeżeli masz lepsze sposoby na radzenie sobie z $£€, zahaczcie mnie jutro i podzielcie się tajnikami, jestem szalenie zainteresowany!


Oprogramowaniem zajmuję się profesjonalnie od ponad 10 lat. Prowadzę software house, w którym staram się skupiać przede wszystkim na MVP dla małych i średnich oraz tych, którzy dopiero zaczynają. Bywam cyfrowym nomadem choć turystyka nie jest moim zainteresowaniem. Lubię niekomfortowe sytuacje, poznawać nowe oraz dzielić się tym co dobre. Między innymi tak powstał zielonogórski OpenCoffee. Nic na siłę.

Skopiowano do schowka!

Website update available. Click button below to reload into latest version.

Nasza strona używa cookies. Więcej na temat przetwarzania danych dowiesz się w naszej polityce prywatności.