back

80/20, Zasada Pareto

subject

Tym razem chciałbym zwrócić uwagę obecność jednej rzeczy, która większości z nas jest dobrze znana, jednak warto o niej przypomnieć, ponieważ refleksja nad jej istnieniem może zapalić lampkę kreatywności.

Zasada Pareto, inaczej zasada 80/20, mówi w skrócie, że 80% efektów przynosi 20% nakładów. Ja poszedłbym z tym dalej, łącząc to z radą “perfekcja jest przeceniona”, i posunął się do stwierdzenia, że po uzyskaniu 80% efektów, kolejne 20% uzyska się nakładając kolejne 80% nakładów (czyli - nie warto).

Zasada ta znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, np. w sprzedaży- gdzie 20% sprzedawców generuje 80% zysków (klasyczny przykład), w oprogramowaniu- 20% błędów generuje 80% zgłoszeń, w bezpieczeństwie- 20% zagrożeń powoduje 80% wypadków i obrażeń oraz, co ciekawe 80% przestępstw jest popełnianych przez 20% kryminalistów.

Naturalnym wydaje się być znalezienie odpowiednich współczynników, które pozwolą na identyfikację 80/20 w określonym obszarze działania. Z tego co mi wiadomo, nie ma jednoznacznych reguł jak stosować tę zasadę, ponieważ wszystko zależy od wielu czynników. W tym artykule autor ciekawie opisuje sposoby szukania “20%”, moim zdaniem warto poświęcić chwilę na lekturę


Oprogramowaniem zajmuję się profesjonalnie od ponad 10 lat. Prowadzę software house, w którym staram się skupiać przede wszystkim na MVP dla małych i średnich oraz tych, którzy dopiero zaczynają. Bywam cyfrowym nomadem choć turystyka nie jest moim zainteresowaniem. Lubię niekomfortowe sytuacje, poznawać nowe oraz dzielić się tym co dobre. Między innymi tak powstał zielonogórski OpenCoffee. Nic na siłę.

Skopiowano do schowka!

Website update available. Click button below to reload into latest version.

Nasza strona używa cookies. Więcej na temat przetwarzania danych dowiesz się w naszej polityce prywatności.